Candida w sporcie wyczynowym

Candida w sporcie wyczynowym

KOMPENDIUM WIEDZY

  1. Grzyby Candida- mogą występować w postaci komensal – gospodarz,organizm cudzożywny- żywi się resztkami pozostawionymi przez organizm żywiciela, nie przynosi mu szkody, ani pożytku lub pasożyt –żywiciel, wykorzystujący organizm żywiciela

  2. Drożdżaki Candida wraz z bakteriami, tworzą naturalną florę bakteryjną jelit, dlatego też są są badania muszą obejmować zarówno grzyby i bakterie.

  3. Drożdżaki Candida odżywiają się pozostałymi w masie kałowej cukrami prostymi. Zachodzą wtedy procesy fermentacji, które prowadzą do wytwarzania się alkoholu dwutlenku węgla – co może powodować wzdęcia i wydalanie wiatrów

  4. Candida wpływa na odczuwanie głodu, zwiększa łaknienie na słodycze gdy w masie kałowej jest nie wystarczająca ilość cukrów – działanie na hormon insuliny.

  5. Drożdżaki Candida są pożyteczne, zaś grzyby to niebezpieczne i chorobotwórcze pasożyty.

  6. Grzyby Candida produkują neurotoksyny wpływające na układ nerwowy, powodując labilność emocjonalną, stany depresyjne, nerwice.

Czynniki powodujące tworzenie się drożdżycy jelita grubego:

– dieta bogata w cukry proste i złożone

-jedzenie w pośpiechu, brak odpowiedniej ilości poświęconej na przeżuwanie

– obniżenie kwasoty żołądka

– terapia antybiotykowa, sulfonamidów ,radioterapia i chemioterapia, preparaty hormonalne i środki antykoncepcyjne.

19b307ddad13446a8e8d965bfef58d1a

Objawy, które występują przy zatruciu organizmu przy kandydozie to wzdęcia wywołane przez fermentacje alkoholową, nieprzyjemny zapach w ustach. Toksyny, które przedostają się do krwiobiegu powodują przewlekłe zapalenie wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki. Wpływa to także na gospodarkę insulinową i może powodować tendencje do tycia.

Dlaczego sportowiec narażony jest na powstanie grzybów Candida w przewodzie pokarmowym? Przyczynami takiego stanu mogą być czynniki takie jak stres wynikający z treningów, presji przed zawodami, intensywnego trybu życia, brak odpowiedniej regeneracji

i snu. To prowadzi do naruszenia prawidłowej flory bakteryjnej i rozrostu drożdżaków. Jest to stan utrudniający sportowcowi utrzymanie odpowiedniego składu ciała, problemy z nastrojem i obniżenie motywacji do osiągania zamierzonych celów.

Kolejnym niekorzystnymi skutkami powstania grzyba Candida w jelitach jest spadek odporności, łatwość do nabywania infekcji i przeziębień. Organizm próbuję zneutralizować toksyny wydzielane przez Candida, walcząc z nimi obniża temperaturę ciała do 36,6 st. C

Organizm sportowca ma większe zapotrzebowanie na makro – i mikroelementy . Sytuacja, w której brakuje dobrej flory bakteryjnej, a jelita opanowała kandydoza powoduje niedobory mikroskładników w organizmie sportowca, ponieważ flora bakteryjna jest odpowiedzialna za wytwarzanie witamin,wszystkich oprócz witaminy C.

Zaburzone zostają wszystkie procesy metaboliczne w organizmie- wydolność fizyczna, siła mięśniowa obniża się.

Jakie objawy mogą świadczyć o występowaniu Candidy?

Należy zwrócić uwagę na to czy występują gazy i wzdęcia. Czy odczuwamy często przelewanie się i bulgotanie w brzuchu. Stolec, który na początku jest twardy i zaczopowany, a później rozluźniony, a nawet wodnisty , także może wskazywać na zaburzenia pracy jelit spowodowane kandydozą.

candida

Postępowanie:

  1. Dokładne przeżuwanie pokarmu

  2. Ograniczenie ilości cukru i węglowodanów w diecie

  3. Spożywanie produktów fermentowanych, kiszonek

  4. Suplementacja odpowiednich probiotyków

Preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym:

Vilcacora (Koci pazur), Pau d’Arco (Czarci Pazur), ekstrakt z pestek grejpfruta.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości zapytaj naturopaty.

Szczecin pozdrawiam !:)

Czytaj także o :

Naturopata szczecin mówi o …Pożytecznych bakteriach

Oznaczone , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.