Candida w sporcie wyczynowym
KOMPENDIUM WIEDZY
-
Grzyby Candida- mogą występować w postaci komensal – gospodarz,organizm cudzożywny- żywi się resztkami pozostawionymi przez organizm żywiciela, nie przynosi mu szkody, ani pożytku lub pasożyt –żywiciel, wykorzystujący organizm żywiciela
-
Drożdżaki Candida wraz z bakteriami, tworzą naturalną florę bakteryjną jelit, dlatego też są są badania muszą obejmować zarówno grzyby i bakterie.
-
Drożdżaki Candida odżywiają się pozostałymi w masie kałowej cukrami prostymi. Zachodzą wtedy procesy fermentacji, które prowadzą do wytwarzania się alkoholu dwutlenku węgla – co może powodować wzdęcia i wydalanie wiatrów
-
Candida wpływa na odczuwanie głodu, zwiększa łaknienie na słodycze gdy w masie kałowej jest nie wystarczająca ilość cukrów – działanie na hormon insuliny.
-
Drożdżaki Candida są pożyteczne, zaś grzyby to niebezpieczne i chorobotwórcze pasożyty.
-
Grzyby Candida produkują neurotoksyny wpływające na układ nerwowy, powodując labilność emocjonalną, stany depresyjne, nerwice.
Czynniki powodujące tworzenie się drożdżycy jelita grubego:
– dieta bogata w cukry proste i złożone
-jedzenie w pośpiechu, brak odpowiedniej ilości poświęconej na przeżuwanie
– obniżenie kwasoty żołądka
– terapia antybiotykowa, sulfonamidów ,radioterapia i chemioterapia, preparaty hormonalne i środki antykoncepcyjne.
Objawy, które występują przy zatruciu organizmu przy kandydozie to wzdęcia wywołane przez fermentacje alkoholową, nieprzyjemny zapach w ustach. Toksyny, które przedostają się do krwiobiegu powodują przewlekłe zapalenie wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki. Wpływa to także na gospodarkę insulinową i może powodować tendencje do tycia.
Dlaczego sportowiec narażony jest na powstanie grzybów Candida w przewodzie pokarmowym? Przyczynami takiego stanu mogą być czynniki takie jak stres wynikający z treningów, presji przed zawodami, intensywnego trybu życia, brak odpowiedniej regeneracji
i snu. To prowadzi do naruszenia prawidłowej flory bakteryjnej i rozrostu drożdżaków. Jest to stan utrudniający sportowcowi utrzymanie odpowiedniego składu ciała, problemy z nastrojem i obniżenie motywacji do osiągania zamierzonych celów.
Kolejnym niekorzystnymi skutkami powstania grzyba Candida w jelitach jest spadek odporności, łatwość do nabywania infekcji i przeziębień. Organizm próbuję zneutralizować toksyny wydzielane przez Candida, walcząc z nimi obniża temperaturę ciała do 36,6 st. C
Organizm sportowca ma większe zapotrzebowanie na makro – i mikroelementy . Sytuacja, w której brakuje dobrej flory bakteryjnej, a jelita opanowała kandydoza powoduje niedobory mikroskładników w organizmie sportowca, ponieważ flora bakteryjna jest odpowiedzialna za wytwarzanie witamin,wszystkich oprócz witaminy C.
Zaburzone zostają wszystkie procesy metaboliczne w organizmie- wydolność fizyczna, siła mięśniowa obniża się.
Jakie objawy mogą świadczyć o występowaniu Candidy?
Należy zwrócić uwagę na to czy występują gazy i wzdęcia. Czy odczuwamy często przelewanie się i bulgotanie w brzuchu. Stolec, który na początku jest twardy i zaczopowany, a później rozluźniony, a nawet wodnisty , także może wskazywać na zaburzenia pracy jelit spowodowane kandydozą.
Postępowanie:
-
Dokładne przeżuwanie pokarmu
-
Ograniczenie ilości cukru i węglowodanów w diecie
-
Spożywanie produktów fermentowanych, kiszonek
-
Suplementacja odpowiednich probiotyków
Preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym:
Vilcacora (Koci pazur), Pau d’Arco (Czarci Pazur), ekstrakt z pestek grejpfruta.
Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości zapytaj naturopaty.
Szczecin pozdrawiam !:)
Czytaj także o :