Choroba wrzodowa żołądka

Choroba wrzodowa żołądka – owrzodzenia występują w pewnych sytuacjach łączących się z napięciem psychicznym. Żołądek jest silnie związany z czynnością nerwową, agresja i gniew przyspieszają pasaż treści pokarmowych przez żołądek, lęk i silne emocje wywołują skurcz odźwiernika i spowolnienie trawienia. Przewlekłe niekorzystne zmiany błony śluzowej żołądka w następstwie silnych, negatywnych emocji prowadzą do nieżytu żołądka, nadżerek, a to może przekształcić się w wrzód. Osoby takie odczuwają „bulgotanie” w żołądku, tępe bóle, uczucie pustości w żołądku, zwłaszcza z rana, objawy pieczenia w klatce. Wszystko to może prowadzić do nasilenia lęków, co prowadzi do dalszych kurczów błony śluzowej i jest błędnym kołem choroby.

Teoria Alexandra z 1934r. twierdzi, że choroby wrzodowe żołądka mają swoje korzenie w niezaspokojonej fazie oralnej, niespełnieniu pragnień i potrzeb. Pacjenci nerwicowi często chorujący na wrzody żołądka mają cechy impulsywno-depresyjne, mogą być przywódcze, orientują swoją agresje na otoczenie. Osoby wycofane i pasywne także mogą być zagrożone chorobą wrzodową żołądka. Są to osoby o sztywnych poglądach. Na każdy stres, związany ze stratą, reagują na płaszczyźnie psychosomatycznej.

W totalnej biologii problemy z żołądkiem mogą oznaczać różne konflikty związane z ludźmi lub sytuacjami do których musimy się dostosować. Konfikty w obrębie terytorium, bez urazy. Chory odczuwa, że w jego środowisku jest ktoś kto się mu narzuca i musi z nim przebywać. Niezgoda na to co mi się przytrafiło. Świeże konfikty w rodzinie, któych nie można strawić.

W Medycynie chińskiej żołądek jest związany z żywiołem ziemi. Odpowiada emocjonalnie za nasze kontakty ze światem, przyjaciółmi, za umiejętność przyjmowania. Jeśli energia żołądka jest obniżona mamy problem nie tylko z przyjmowaniem pokarmów, ale także jesteśmy zamknięci na życie, naukę, zabawę, seks. Żywioł ziemi jest nośnikiem relacji z rodzicami, a żołądek relacji z ojcem. Jeśli nasze przekonania na temat rodzica są negatywne, nie jesteśmy w stanie przyjąć go w naszym sercu, to energia żołądka ulega zablokowaniu.

Żywioł Ziemi uwielbia właściwe sobie pożywienie, które spontanicznie akceptuje. Odpowiednia
ilość spożytego w spokoju, zrównoważonego pożywienia wzmacnia ten Żywioł, natomiast
nadmiar pożywienia dostarczanego przez dłuższy okres lub jego niedobór (głodówki) działają na
ten Żywioł niszcząco. Nadmiar bardzo słodkiego smaku uszkadza Żywioł Ziemi oraz Nerek). Także nadmiar zimnych potraw lub surowizny może w przypadku istniejącego wcześniej osłabienia Śledziony-Trzustki zaszkodzić Żywiołowi Ziemi.

Więcej w mojej książce: https://wydawnictwovital.pl/wydawnictwo/ksiazki/terapie/cwiczenia-oddechowe/proste-sposoby-na-przewlekle-napiecie-miesniowe-i-bol/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.