Choroby jelit na tle psychosomatycznym

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – początek choroby może być ostry lub rozwijać się powoli. Objawami są bóle brzucha i obecność krwi w kale. Chorobę tą nazywa się także chorbą Leśniowskiego – Crohna. Podłoże psychosomatyczne tej choroby to stany depresyjne oraz ciężkie zdarzenie, katastrofa. Profil osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita to osoba zależna, mająca niskie poczucie własnej wartości. Osoby te poszukują innych, by im pomogli, jeśli nie znajdą w nich ukojenia, mogą odczuć nieadekwatne do sytuacji zagrożenie dla swojego istnienia. Dominującą emocją jest emocja smutku.

Zespół jelita drażliwego – czyli zaparcia spastyczne objawiają się naprzemiennymi zaparciami, biegunkami, niespecyficznymi bólami brzucha, wzdęciami.  Dolegliwości te pogarszają się w wyniku stresu i napięcia emocjonalnego. U osób z tymi dolegliwościami zaobserwowano wysoki poziom lęku. W leczeniu istotna jest dieta, jaki i psychoterapia.

Więcej w mojej książce: https://wydawnictwovital.pl/wydawnictwo/ksiazki/terapie/cwiczenia-oddechowe/proste-sposoby-na-przewlekle-napiecie-miesniowe-i-bol/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.