DIETA PALEO – z czym to sie je?

a4f5367577aa425aa87387f2f68b4c46

DIETA PALEO – z czy to się je?:)

Dieta paleo jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących schudnąć , poprawić stan zdrowia i zwiększyć poziom energii. Nie jest  dobra dla wszystkich, np. w przypadku sportowców wytrzymałściowych, nie będzie gwarantowała dobrej podaży węglowodanów. W większości przypadków będzie dobrym krokiem do ograniczenia chemii w diecie, cukru i nie zdrowych tłuszczów TRANS.

W diecie paleo odżywamy się naturalnymi produktami z poniższej listy:

    Mięso głównie czerwone, tłuste

    ryby i owoce morza

    jaja

    owoce

    warzywa

    orzechy

    zioła i przyprawy

    miód

    buliony długogotowane na mięsie z kośćmi

    tłuszcze nasycone – smalec, olej kokosowy, masło klarowane,

    tłuszcze nie nasycone – nie rafinowane, tłoczone na zimno – nie używamy do smażenia

Wykluczamy z diety pszenice i inne zboża – ze względu na obecny gluten, który rozszczelnia jelita i powoduje zaburzenia wchanialności makro- i mikroskładników. Nieprzetwożone „pełne” ziarna zawierają  fityniany, które wiążą minerały, prze co powodują zaburzenie ich wchłaniania.

Nabiał i mleko – u większości ludzi powodują odpowiedź ze strony układu autoimmunologicznego. Może to powodować bóle głowy, zaburzenia żołątkowo-jelitowe, ataki astmy i alermie sezonowe.

Rośliny strączkowe- znaczna ilość fitynianów, fermentowanie w jelitach prowadzące do nadmiernych wzdęć i gazów. Trzeba pamiętać, że wszystko zaczyna się w jelitach – dbajmy o ich kondycję. Niesprawne jelita będą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie i na nie prawidłowe wytwarzanie sie hormonów i utrzymanie homeostazy w organizmie.

Cukier –  zaburza gospodarkę hormonalną, powoduje insulinooporność, cukrzyce, hipertrójglicerydemie. Spożycie cukru wywołuje naruszenie bariery ochronnej jelit, co prowadzi do autoagresji w naszym organizmie. Cukier uzależnia i wpływa na zdolność do przejadania się i nie kontrolowanego jedzenia.

Ograniczamy nie tylko cukier spożywczy, ale także słodycze, napoje, soki, konfitury, dżemy, płatki śniadaniowe, rogale, chałwy, kremy czekoladowe, kandyzowane, suszone owoce, jogurty owocowe, serki homogenizowane, gotowe potrawy „dania w 5 minut”, sosy!

Jeżeli nie możemy obyć się bez słodkości, warto w swojej diecie wprowadzić mleczko kokosowe, owoce, gorzką czekoladę, ciemne kakao i wypieki domowe na bazie mąk kokosowych, kasztanowych czy gryczanych.

Nie używamy słodzików – które także będą nasilać nie prawidłową reakcje hormonalną, powodować nowotworzenie oraz stopniowo „truć” i osłabiać nasz organizm.

 Przetworzone produkty – zawierające chemię, konserwanty i barwniki. Wiele z tych substancji ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie , a także niemożność utraty wagi.

2779025030d749dabf97fd3fe6664ae8

Przykładowy jadłospis paleo:

Śniadanie : omlet z warzywami + smoothie warzywno-owocowe

Obiad: Smażona na maśle ghee wątróbka z cebulą+ogórki kiszone

Kolacja: sałatka z pomidorami, oliwkami, jarmużem, porem, cebulą i kawałkami grillowanej polędwicy wołowej polanej dobrej jakości oliwą z oliwek

9ba7b1ff01e53be7867a491e0f772561

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.