fizjoterapia

 FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia jest jedną ze składowych rehabilitacji. Obejmuje wyłącznie fizyczne działania, które służą przywróceniu sprawności fizycznej. Godnym uwagi jest fakt, że rehabilitacja prowadzona jest przez wykwalifikowanego mgr fizjoterapii Warszawskiego Uniwersytetu medycznego ze specjalnością terapia manualna oraz medyczny trening personalny,obejmuje:

– schorzenia ortopedyczne:

– leczenie bólów kręgosłupa, rwy kulszowej, zamrożony bark, łokieć tenisisty i inne

– fizjoterapia  przy zmianach zwyrodnieniowychkursy-dla-fizjoterapeutow-terapia-manualna-2

– po leczeniu operacyjnym

– po urazach: złamaniach, zwichnięciach, skręceniach

– przy wadach postawy, skoliozach, płaskostopiu, hallux

– kontuzje i schorzenia  sportowe

– wspomaganie terapeutyczne w okresie ciąży i połogu

– terapia reumatologiczna: RZS, ZZSK i inne

– terapia w bólach głowy, migrenach

– terapia stomatologiczna

– terapia zatok

Fizjoterapia jest rozległą dziedziną, w której stosuje się naturalne metody wspomagania zdrowia lub powrotu do zdrowia po chorobie/kontuzji. Z gąszczu metod, które stosują fizjoterapeuci my wybraliśmy naszym zdaniem najskuteczniejsze i najbardziej efektywne. Warto się z nimi zapoznać i w przypadku problemów zdrowotnych zaaplikować

TERAPIA MANUALNA

 1. TERAPIA MANUALNA – inaczej medycyna manualna jest jednym z działów medycyny,  który zajmuje się badaniem  i leczeniem czynnościowych dysfunkcji  w układzie lokomotorycznym i nie tylko. W dosłownym przekazie terapia manualna oznacza leczenie za pomocą rąk (łac. manus- ręka). Specjalistyczna definicja terapii manualnej – „wyspecjalizowany obszar fizjoterapii poświęcony postępowaniu w chorobach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, ponieważ jest on oparty na wnioskowaniu klinicznym i stosowaniu wysoce swoistych metod leczenia, w tym technik manualnych i ćwiczeń leczniczych”,. Terapia manualna przywraca funkcjonalność pacjenta- prawidłowe wykonywanie czynności ruchowych, postawnych i oddechowych, ponieważ jest to istotniejszą częścią jego życia.

Pierwszym etapem terapii manualnej jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badania pacjenta, obejmującego oglądanie, palpację, a także testy mięśniowe, ocenę ruchomości i gry stawowej oraz przeanalizowanie  badań dodatkowe typu rtg, rezonans magnetyczny. W zależności od tego, która tkanka jest odpowiedzialna za powstałe dolegliwości, używa się odpowiednich dla niej technik manualnych. Istotą zabiegów terapii manualnej jest uśmierzenie bólu. Dlatego, że celem przyświecającym osobom pracującym tą metodą jest poznanie i zlikwidowanie przyczyn powstawania bólu, a tym samym przywrócenie prawidłowej funkcji stawów i normalizacja napięcia mięśniowego.

OSTEOPATIA

Jednym z najbardziej wykwalifikowanych systemów terapii manualnej jest osteopatia. Osteopatia – rodzaj medycyny manualnej, holistycznej mającej przywrócić zdrowie i homeostazę organizmowi. Twórcą jest Andrew Taylor Still.  Osteopatia opiera się na pewnych zasadach. Pierwsza z nich mówi o tym że człowiek jest jednością, ponieważ wszystko się przenika- ciało, dusza i umysł. W praktyce zasada ta tłumaczy, dlaczego osteopata leczy na przykład wątrobę przeprowadzając terapie wisceralną, w przypadku bólu barku.

Druga zasada mówi o zdolnościach samouleczenia organizmu i powrocie do homeostazy. To w dużej mierze dzięki układowi odpornościowemu organizm ma zdolności samonaprawcze. Osteopata pobudza i wspomaga w sposób naturalny te procesy.

Kolejnym istotnym fundamentem filozofii osteopatycznej jest założenie, że struktura i funkcja wzajemnie na siebie oddziałują. Strukturą są kości, mięśnie, narządy, powięzi i płyny ustrojowe. Funkcja to aktywność człowieka oraz procesy zachodzące w jego organizmie. Dysfunkcja w obrębie struktury będzie ograniczać funkcje, i odwrotnie. Oddziaływanie terapeutyczne na struktury organizmu mają na celu nieść poprawę funkcji życiowych, dlatego że jet to istotne dla zdrowia.

Osteopatię można podzielić na pewne działy tj. terapia strukturalna, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia wisceralna. Każda z

Close up of chiropractor doing healing osteopathic treatment on woman.Hands on head.

nich zawiera odpowiednie narzędzia terapeutyczne, które osteopata odpowiednio wykorzystuje do danej dysfunkcji. Podstawą jest dobra diagnoza i jeśli to możliwe znalezienie pierwotnej przyczyny problemu.

Techniki jakie wykorzystuje to głównie techniki terapii manualnej tj. manipulacje, mobilizacje, praca na tkankach miękkich. Każda z nich jest odpowiednio dobrana do  przypadku klinicznego, dlatego też jest to skuteczna metoda. Techniki strukturalne polegają na bezpośredniej pracy manualnej na tkankach lub narządach wewnętrznych, ponieważ aby poprawić ich zakres ruchomości, zmniejszyć napięcia lub uruchomić krążenie płynów ustrojowych –  drenaż żylny i limfatyczny. Najczęściej stosuje się tu specjalne mobilizacje oraz manipulacje dające bardzo dobre efekty w zaburzeniach stawów kręgosłupa i kończyn i poprawie elastyczność mięśni i narządów wewnętrznych.

 1. KINEZYTERAPIA – czyli leczenie ruchem, warunkiem uzyskania zaplanowanych efektów leczenia jest właściwy dobór ćwiczeń pod względem rodzaju, częstotliwości i intensywności, uwzględniający charakter i zakres zmian, stan ogólny i miejscowy pacjenta oraz wskazania i przeciwwskazania do kinezyterapii. Głównym celem tej terapii jest:
 • przywrócenie bezbolesnych ruchów kręgosłupa i kończyn,
 • poprawa wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni
 • kontrolowany spadek wagi ciała
 • kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych

KINEZYTERAPIA

Kinezyterapia stosowana jest w schorzeniach takich jak na przykład:Physical therapist assisting young woman with yoga ball in the gym at hospital

 • zespołach bólowych kręgosłupa i stawów
 • ograniczeniu ruchomości kręgosłupa i stawów
 • dyskopatiach i zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów
 • zanikach mięśniowych
 • niedowładach kończyn na tle zmian zwyrodnieniowych, pourazowych lub neurologicznych
 • wadach postawy
 • otyłości
 • przewlekłych schorzeniach kardiologicznych i układu oddechowego
 • Pilates reformer workout exercises woman brunette at gym indoor

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych (1h)
Wskazaniem do tej terapii jest między innymi zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami (bruksizm), bóle stawu skroniowo-żuchwowego podczas żucia, gryzienia, ziewania oraz ograniczenie ruchu otwierania ust. W jego terapii stosujemy między innymi masaż tkanek głębokich mięśni żucia w celu rozciągnięcia i rozluźnienia tkanek.
Terapia zatok (1h)
Stosujemy ją przy utrudnionym oddychaniu nosem, przewlekłej niedrożności nosa, napięciach mimicznych twarzy, urazach, złamaniach nosa czy skrzywionej przegrodzie nosowej. W terapii tej pracujemy na klatce piersiowej, kręgosłupie szyjnym oraz na twarzy różnymi technikami terapii manualnych, oscylacji oraz mobilizacji między innymi jamy nosowej od wewnątrz.

TERAPIA MANUALNA

Z myślą o osobach cierpiących na przewlekłe bóle stawów, napięcie mięśni lub borykających się z nieprzyjemnymi wadami postawy została stworzona specjalistyczna terapia manualna. Po wstępnym wywiadzie z pacjentem oraz badaniu fizjoterapeutycznym dopasowujemy odpowiednio dobrane zabiegi, między innymi:techniki osteopatyczne i powięziowe, masaż leczniczy, kinesiotaping, igłoterapia sucha.

23146259_1746220462063577_20258245_n

FIZYKOTERAPIA

Fizykoterapia wykorzystuje do leczenia, usprawniania ciała i uśmierzania bólu zjawiska fizyczne. Prądy TENS, interferencyjne, ultradźwięki i inne

elektro