Terapia manualna

TERAPIA MANUALNA Szczecin

Terapia manualna w fizjoterapia szczecin to inaczej medycyna manualna jest jednym z działów medycyny,  który zajmuje się domowe2badaniem i leczeniem czynnościowych dysfunkcji  w układzie lokomotorycznym i nie tylko. W dosłownym przekazie terapia manualna oznacza leczenie za pomocą rąk (łac. manus- ręka). Specjalistyczna definicja terapii manualnej to: „wyspecjalizowany obszar fizjoterapii poświęcony postępowaniu w chorobach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, ponieważ jest on oparty na wnioskowaniu klinicznym i stosowaniu wysoce swoistych metod leczenia, w tym technik manualnych i ćwiczeń leczniczych”,. Terapia manualna przywraca funkcjonalność pacjenta- prawidłowe wykonywanie czynności ruchowych, postawnych i oddechowych.

Pierwszym etapem terapii manualnej jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badania pacjenta, dlatego też obejmującego oglądanie, palpację, a także testy mięśniowe, ocenę ruchomości i gry stawowej oraz przeanalizowanie  badań dodatkowe typu rtg, rezonans magnetyczny. W zależności od tego, która tkanka jest odpowiedzialna za powstałe dolegliwości, używa się odpowiednich dla niej technik manualnych. Ponieważ istotą zabiegów terapii manualnej jest uśmierzenie bólu, dlatego też celem przyświecającym osobom pracującym tą metodą jest poznanie i zlikwidowanie przyczyn powstawania bólu, a tym samym przywrócenie prawidłowej funkcji stawów i normalizacja napięcia mięśniowego.

OSTEOPATIA

Jednym z najbardziej wykwalifikowanych systemów terapii manualnej jest osteopatia. Osteopatia – rodzaj medycyny manualnej, holistycznej mającej przywrócić zdrowie i homeostazę organizmowi. Twórcą jest Andrew Taylor Still.  Osteopatia opiera się na pewnych zasadach. Pierwsza z nich mówi o tym że człowiek jest jednością, wszystko się przenika- ciało, dusza i umysł, dlatego też W praktyce zasada ta tłumaczy, dlaczego osteopata leczy na przykład wątrobę przeprowadzając terapie wisceralną, w przypadku bólu barku.

Druga zasada mówi o zdolnościach samouleczenia organizmu i powrocie do homeostazy. To w dużej mierze dzięki układowi odpornościowemu organizm ma zdolności samonaprawcze. Osteopata pobudza i wspomaga w sposób naturalny te procesy.

Kolejnym istotnym fundamentem filozofii osteopatycznej jest założenie, że struktura i funkcja wzajemnie na siebie oddziałują. Strukturą są kości, mięśnie, narządy, powięzi i płyny ustrojowe. Funkcja to aktywność człowieka oraz procesy zachodzące w jego organizmie. Dysfunkcja w obrębie struktury będzie ograniczać funkcje, i odwrotnie. Oddziaływanie terapeutyczne na struktury organizmu mają na celu nieść poprawę funkcji życiowych.

Osteopatię można podzielić na pewne działy tj. terapia strukturalna, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia wisceralna. Każda z

Close up of chiropractor doing healing osteopathic treatment on woman.Hands on head.

nich zawiera odpowiednie narzędzia terapeutyczne, które osteopata odpowiednio wykorzystuje do danej dysfunkcji. Podstawą jest dobra diagnoza i jeśli to możliwe znalezienie pierwotnej przyczyny problemu.

Techniki jakie wykorzystuje to głównie techniki terapii manualnej tj. manipulacje, mobilizacje, praca na tkankach miękkich, dlatego też każda z nich jest odpowiednio dobrana do  przypadku klinicznego. Techniki strukturalne polegają na bezpośredniej pracy manualnej na tkankach lub narządach wewnętrznych, aby poprawić ich zakres ruchomości, zmniejszyć napięcia lub uruchomić krążenie płynów ustrojowych –  drenaż żylny i limfatyczny. Najczęściej stosuje się tu specjalne mobilizacje oraz manipulacje dające bardzo dobre efekty w zaburzeniach stawów kręgosłupa i kończyn, oraz  w poprawie elastyczność mięśni i narządów wewnętrznych.

TERAPIA WISCERALNA

 

Terapia wisceralna to metody oparte na medycynie osteopatycznej, polegające na pracy z narządami wewnętrznymi. Podstawą tej terapii jest założenie że narządy wewnętrzne posiadają samoistny ruch, ruchomość względem innych trzewi. Ruchomość samoistną nazywamy motylnością organu. Terapeuta pracuje na organach wewnętrznych , ich powięziach i tkankach otaczających,  dlatego też wykrywa manualnie ich dysfunkcje oraz wspomaga ich prawidłowe ruchy poprzez odpowiednie techniki. Ważna jest tu wiedza na temat poszczególnych organów, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla efektów terapii.

Więcej na:

Terapia wisceralna. Pęcherzyk żółciowy i zwieracz Oddiego. Osteopatia wisceralna.

Osteopatia wisceralna – wątroba

 

TERAPIA CRANIO-SAKRALNA

Jednym z elementów terapii osteopatycznej jet terapia cranio-sakralna. Jest to metoda holistyczna oparta na wiedzy anatomicznej, fizjologicznej i obserwacjach terapeutycznych.

Osteopatią cranio-sacralną zajmował się William Sutherland w 1932 i był on prekursorem tej metody, której dziś uczą się terapeuci manualni, fizjoterapeuci, masażyści, bioenergoterapeuci. Odkrył on „ Pierwotny mechanizm oddechowy”.  Jego teoria głosiła, że OUN i struktury z nim związane podlegają stałemu, rytmicznemu ruchu pulsacyjnemu, który również porusza kośćmi czaszki, dlatego też uczyniła szwy również połączeniami ruchomymi. Rytmiczne rozszerzanie się i kurczenie tego systemu przypominało cykl oddechowy. Nazwał te zjawisko pierwotnym oddechem.

Więcej na :

Terapia czaszkowo-krzyżowa część 1 – techniki osteopatyczne

Terapia czaszkowo-krzyżowa część 2 Osteopatia

 

TERAPIA MANUALNA TKANEK MIEKKICH

 

 • Skuteczne techniki walki z przykurczonymi mięśniami i bólem
 • Normalizują napięcie mięśnioweterapia manualna szczecin
 • Zwiększają zakresy ruchów w stawach
 • Bezpieczna i łagodna dla pacjenta

Polegają na wykonaniu przez terapeutę technik manualnych działających na mięśnie , powięzi i ścięgna, stąd także  powodującą normalizację ich napięcia. Technikami tymi są:

 • praca na punktach spustowych – punktach maksymalnie bolesnych, będących przyczyną bólów promieniujących i skrócenia mięśni.

 • Poizometryczna relaksacja mięśniowa – technika stretchingu z wykorzystaniem napięcia izometrycznego mięśni rozciąganych

 • Aktywny stretching – rozciąganie przykurczonych mięśni wspomagane przez powięź

 • Pozycyjne rozluźnianie – polega na znalezieniu punktu maksymalnie bolesnego na mięśniu i znalezieniu bezbolesnego ułożenia dla tego mięśnia co powoduje odruchowe rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni

TERAPIA TAŚM POWIĘZIOWYCH

ANATOMY TRAINS/KMI

 • Anatomy Trains jest mapą podłużnych połączeń w sieci składającej się z sieci powięziowej ciała, to nowa anatomyanatomia – wykorzystana w procesie rehabilitacji przynosi niezwykłe efekty tj. poprawa postury ciała, zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów i kręgosłupa, lepsze i swobodniejsze poruszanie się

 • Mapy stworzone przez Tom’a Myers’a – twórce anatomy trains, pozwalają lepiej zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi częściami ciała. Ponieważ czasem ból kręgosłupa może mieć pierwotną przyczynę w ustawieniu stóp, to terapia skoncentrowana jest więc, nie na miejscu dysfunkcyjnym – lecz na znalezieniu przyczyn dolegliwości znajdujących się często daleko od bolesnego miejsc.

 •  Dążymy do harmonii i równowagi w ciele, ponieważ celem terapii jest ułożenie ciała w takim położeniu, by żyło w zgodzie z grawitacją.

 • BODY READING: czytanie z postury ciała pozwala ocenić restrykcje w obrębie danych taśm mięśniowo-powięziowych.

 • Testy funkcjonalne w ujęci anatomy trains pozwalają nam określić jak zachowują się dane taśmy w ruchu

 • KMI-MANIPULACJE POWIĘZIOWE – uwolnienie restrykcji i napięć w obrębie tkanki łącznej poprzez techniki manualne terapeuty

ZASTOSOWANIE:

 • terapia przeciwbólowa,

 • korekcja wad postawy,

 • poprawa sylwetki,

 • poprawa wyników sportowych,

 • zmiana nieprawidłowych nawyków ruchowych.

12 SESJI TERAPEUTYCZNYCH: proces przemiany całego ciała, zmiana kształtu ciała, sposobu w jaki się poruszamy, jak oddychamy, odprężenia psychofizycznego

3 FAZY:

– praca na taśmach powierzchownych

– praca na strukturach głębokich

– integracja zmian we wszystkich taśmach

Więcej o taśmach powięziowych przeczytasz na blogu: Rozciąganie taśm powięziowych

Informacje pochodzą z książki: Anatomy Trains

PROGRAMY TERAPEUTYCZNE

ZDROWY KRĘGOSŁUP

 

Program rozpoczyna się od wywiadu i badania fizjoterapeutycznego kwalifikującego do dalszego postępowania. W skład sesji terapeutycznej wchodzi:

– Masaż leczniczy/ terapia tkanek miękkich

-Ćwiczenia indywidualne ( nowoczesny sprzęt: bosu, ławka power pilates studio i inne)

-Instruktaż dotyczący autoterapii i poprawnych nawyków w ciągu dnia codziennego

-Aplikacja kinesiotaping ( plastrowanie dynamiczne)

ZDROWE KOLANA

 • Badanie fizjoterapeutyczne

 • Masaż leczniczy/ terapia tkanek miękkich

 • Ćwiczenia indywidualne – wyrównanie balansu napięcia mięśniowego ( wzmacnianie osłabionych grup mięśniowych/ stretching nadmiernie napiętych), ćwiczenia stabilizacji stawów (bosu, dyski sensomotoryczne)

 • Ćwiczenia w odciążeniu na maszynie power pilates studio

 • Kinesiotaping

ZDROWY SENIOR

Trening medyczny rozwijający ogólną sprawność fizyczną u osób starszych po przebytych incydentach kardiologicznych, neurologicznych, urazach i schorzeniach ortopedycznych, w cukrzycy i osteoporozie. Program jest indywidualnie dostosowany do potrzeb klienta, nastawiony na osiągnięciu celu wyznaczonego wspólnie z fizjoterapeutą. Wykorzystywane są w nim najnowsze metody fizjoterapeutyczne, tj:

 • terapia tkanek miękkich,

 • metod neurofizjologicznych – PNF

 • pilates – stabilizacja centralna

 • kinesiotaping

 • trening wibracyjny

 • kinezyterapia – nowoczesny sprzęt do ćwiczeń stabilizacji i w odciążeniu

TERAPIA KOBIET W CIĄŻY, UROGINEKOLOGICZNA

W okresie ciąży, porodu i połogu w ciele kobiety zachodzą liczne przemiany, które mogą powodować problemy

fizjoterapia-1

zdrowotne: bóle kręgosłupa, krzyża, obrzęki limfatyczne, nietrzymanie moczu. Z tymi i wieloma innymi problemami warto jest radzić sobie z pomocą fizjoterapeuty: ćwiczeniami, masażem, kinesiotapingiem i zabiegami fizykalnymi. Trening mięśni dna miednicy jest bardzo istotny i wymaga indywidualnego podejścia. Wszystkie stosowane techniki są bezpieczne dla dziecka i ciężarnej. Terapia wymaga zgody lekarza prowadzącego w okresie ciąży.

Dno miednicy ulega znacznemu rozciągnięciu na skutek działania hormonów takich jak relaksyna i progesteron, a także pod wpływem zmian strukturalnych, takich jak zwiększenie przodopochylenia miednicy oraz przesunięcie środka ciężkości ciała do przodu. Jednocześnie rozrastająca macica wywiera coraz większy nacisk na podtrzymujące ją struktury, co z kolei powoduje ich przeciążenie. Wyrazem osłabienia mięśni dna miednicy może być wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie gazów oraz kału, a także zaburzenia statyki narządów moczowo-płciowych.

KINEZIOTAPING

Plastrowanie dynamiczne, popularne w sporcie, oddziałuje na receptory skórne regulując napięcie mięśniowo-powięziowe, wspomagając stabilizacje stawów oraz drenaż limfy.

DZIAŁANIE:

 • ból pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);

 • dolegliwości kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) – plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;

 • bóle i schorzenia reumatyczne;kinesiotaping

 • po operacjach

 • korekcja wad postawy

 • ochrona i stabilizacja stawów,

 • zmniejszenie zastojów i obrzęków limfatycznych

 • obrzęki

 • blizny

 • porażenia nerwów

 • pacjenci poudarowi