Terapia manualna

TERAPIA MANUALNA – inaczej medycyna manualna jest jednym z działów medycyny,  który zajmuje się domowe2badaniem i leczeniem czynnościowych dysfunkcji  w układzie lokomotorycznym i nie tylko. W dosłownym przekazie terapia manualna oznacza leczenie za pomocą rąk (łac. manus- ręka). Specjalistyczna definicja terapii manualnej to :„wyspecjalizowany obszar fizjoterapii poświęcony postępowaniu w chorobach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, oparty na wnioskowaniu klinicznym i stosowaniu wysoce swoistych metod leczenia, w tym technik manualnych i ćwiczeń leczniczych”,. Terapia manualna przywraca funkcjonalność pacjenta- prawidłowe wykonywanie czynności ruchowych, postawnych i oddechowych.

Pierwszym etapem terapii manualnej jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badania pacjenta, obejmującego oglądanie, palpację, a także testy mięśniowe, ocenę ruchomości i gry stawowej oraz przeanalizowanie  badań dodatkowe typu rtg, rezonans magnetyczny. W zależności od tego, która tkanka jest odpowiedzialna za powstałe dolegliwości, używa się odpowiednich dla niej technik manualnych. Istotą zabiegów terapii manualnej jest uśmierzenie bólu. Dlatego celem przyświecającym osobom pracującym tą metodą jest poznanie i zlikwidowanie przyczyn powstawania bólu, a tym samym przywrócenie prawidłowej funkcji stawów i normalizacja napięcia mięśniowego.

Jednym z najbardziej wykwalifikowanych systemów terapii manualnej jest osteopatia. Osteopatia – rodzaj medycyny manualnej, holistycznej mającej przywrócić zdrowie i homeostazę organizmowi. Twórcą jest Andrew Taylor Still.  Osteopatia opiera się na pewnych zasadach. Pierwsza z nich mówi o tym że człowiek jest jednością, wszystko się przenika- ciało, dusza i umysł. W praktyce zasada ta tłumaczy, dlaczego osteopata leczy na przykład wątrobę przeprowadzając terapie wisceralną, w przypadku bólu barku.

Druga zasada mówi o zdolnościach samouleczenia organizmu i powrocie do homeostazy. To w dużej mierze dzięki układowi odpornościowemu organizm ma zdolności samonaprawcze. Osteopata pobudza i wspomaga w sposób naturalny te procesy.

Kolejnym istotnym fundamentem filozofii osteopatycznej jest założenie, że struktura i funkcja wzajemnie na siebie oddziałują. Strukturą są kości, mięśnie, narządy, powięzi i płyny ustrojowe. Funkcja to aktywność człowieka oraz procesy zachodzące w jego organizmie. Dysfunkcja w obrębie struktury będzie ograniczać funkcje, i odwrotnie. Oddziaływanie terapeutyczne na struktury organizmu mają na celu nieść poprawę funkcji życiowych.

Osteopatię można podzielić na pewne działy tj. terapia strukturalna, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia wisceralna. Każda z

Close up of chiropractor doing healing osteopathic treatment on woman.Hands on head.

nich zawiera odpowiednie narzędzia terapeutyczne, które osteopata odpowiednio wykorzystuje do danej dysfunkcji. Podstawą jest dobra diagnoza i jeśli to możliwe znalezienie pierwotnej przyczyny problemu.

Techniki jakie wykorzystuje to głównie techniki terapii manualnej tj. manipulacje, mobilizacje, praca na tkankach miękkich. Każda z nich jest odpowiednio dobrana do  przypadku klinicznego. Techniki strukturalne polegają na bezpośredniej pracy manualnej na tkankach lub narządach wewnętrznych, aby poprawić ich zakres ruchomości, zmniejszyć napięcia lub uruchomić krążenie płynów ustrojowych –  drenaż żylny i limfatyczny. Najczęściej stosuje się tu specjalne mobilizacje oraz manipulacje dające bardzo dobre efekty w zaburzeniach stawów kręgosłupa i kończyn i poprawie elastyczność mięśni i narządów wewnętrznych.

 

Terapia wisceralna to metody oparte na medycynie osteopatycznej, polegające na pracy z narządami wewnętrznymi. Podstawą tej terapii jest założenie że narządy wewnętrzne posiadają samoistny ruch, ruchomość względem innych trzewi. Ruchomość samoistną nazywamy motylnością organu. Terapeuta pracuje na organach wewnętrznych , ich powięziach i tkankach otaczających, wykrywa manualnie ich dysfunkcje oraz wspomaga ich prawidłowe ruchy poprzez odpowiednie techniki. Ważna jest tu wiedza na temat poszczególnych organów.

Więcej na:

Terapia wisceralna. Pęcherzyk żółciowy i zwieracz Oddiego. Osteopatia wisceralna.

Osteopatia wisceralna – wątroba

Jednym z elementów terapii osteopatycznej jet terapia cranio-sakralna. Jest to metoda holistyczna oparta na wiedzy anatomicznej, fizjologicznej i obserwacjach terapeutycznych.

Osteopatią cranio-sacralną zajmował się William Sutherland w 1932 i był on prekursorem tej metody, której dziś uczą się terapeuci manualni, fizjoterapeuci, masażyści, bioenergoterapeuci. Odkrył on „ Pierwotny mechanizm oddechowy”.  Jego teoria głosiła, że OUN i struktury z nim związane podlegają stałemu, rytmicznemu ruchu pulsacyjnemu, który również porusza kośćmi czaszki, czyniąc szwy również połączeniami ruchomymi. Rytmiczne rozszerzanie się i kurczenie tego systemu przypominało cykl oddechowy. Nazwał te zjawisko pierwotnym oddechem.

Więcej na :

Terapia czaszkowo-krzyżowa część 1 – techniki osteopatyczne

Terapia czaszkowo-krzyżowa część 2 Osteopatia

 

TERAPIA MANUALNA TKANEK MIEKKICH

 

Skuteczne techniki walki z przykurczonymi mięśniami i bólem

Normalizują napięcie mięśniowemasaz-ujedrniajacy_3579889

Zwiększają zakresy ruchów w stawach

Bezpieczna i łagodna dla pacjenta

Polegają na wykonaniu przez terapeutę technik manualnych działających na mięśnie , powięzi i ścięgna powodujących normalizację ich napięcia. Technikami tymi są:

 • praca na punktach spustowych – punktach maksymalnie bolesnych, będących przyczyną bólów promieniujących i skrócenia mięśni.

 • Poizometryczna relaksacja mięśniowa – technika stretchingu z wykorzystaniem napięcia izometrycznego mięśni rozciąganych

 • Aktywny stretching – rozciąganie przykurczonych mięśni wspomagane przez powięź

 • Pozycyjne rozluźnianie – polega na znalezieniu punktu maksymalnie bolesnego na mięśniu i znalezieniu bezbolesnego ułożenia dla tego mięśnia co powoduje odruchowe rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni

 

ANATOMY TRAINS/KMI

 • Anatomy Trains jest mapą podłużnych połączeń w sieci składającej się z sieci powięziowej ciała, to nowa anatomyanatomia – wykorzystana w procesie rehabilitacji przynosi niezwykłe efekty tj. poprawa postury ciała, zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów i kręgosłupa, lepsze i swobodniejsze poruszanie się

 • Mapy stworzone przez Tom’a Myers’a – twórce anatomy trains, pozwalają lepiej zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi częściami ciała. Czasem ból kręgosłupa może mieć pierwotną przyczynę w ustawieniu stóp. Terapia skoncentrowana jest więc, nie na miejscu dysfuncyjnym – lecz na znalezieniu przyczyn dolegliwości znajdujących się często daleko od bolesnego miejsc.

 • celem terapii jest ułożenie ciała w takim położeniu, by żyło w zgodzie z grawitacją. Dążymy do harmonii i równowagi w ciele.

 • BODY READING: czytanie z postury ciała pozwala ocenić restrykcje w obrębie danych taśm mięśniowo-powięziowych.

 • Testy funkcjonalne w ujęci anatomy trains pozwalają nam określić jak zachowują się dane taśmy w ruchu

 • KMI-MANIPULACJE POWIĘZIOWE – uwolnienie restrykcji i napięć w obrębie tkanki łącznej poprzez techniki manualne terapeuty

ZASTOSOWANIE:

 • terapia przeciwbólowa,

 • korekcja wad postawy,

 • poprawa sylwetki,

 • poprawa wyników sportowych,

 • zmiana nieprawidłowych nawyków ruchowych.

12 SESJI TERAPEUTYCZNYCH: proces przemiany całego ciała, zmiana kształtu ciała, sposobu w jaki się poruszamy, jak oddychamy, odprężenia psychofizycznego

3 FAZY:

– praca na taśmach powierzchownych

– praca na strukturach głębokich

– integracja zmian we wszystkich taśmach

PROGRAMY:

ZDROWY KRĘGOSŁUP

 

Program rozpoczyna się od wywiadu i badania fizjoterapeutycznego kwalifikującego do dalszego postępowania. W skład sesji terapeutycznej wchodzi:

– Masaż leczniczy/ terapia tkanek miękkich

-Ćwiczenia indywidualne ( nowoczesny sprzęt: bosu, ławka power pilates studio i inne)

-Instruktaż dotyczący autoterapii i poprawnych nawyków w ciągu dnia codziennego

-Aplikacja kinesiotaping ( plastrowanie dynamiczne)

ZDROWE KOLANA

 • Badanie fizjoterapeutyczne

 • Masaż leczniczy/ terapia tkanek miękkich

 • Ćwiczenia indywidualne – wyrównanie balansu napięcia mięśniowego ( wzmacnianie osłabionych grup mięśniowych/ stretching nadmiernie napiętych), ćwiczenia stabilizacji stawów (bosu, dyski sensomotoryczne)

 • Ćwiczenia w odciążeniu na maszynie power pilates studio

 • Kinesiotaping

ZDROWY SENIOR

Trening medyczny rozwijający ogólną sprawność fizyczną u osób starszych po przebytych incydentach kardiologicznych, neurologicznych, urazach i schorzeniach ortopedycznych, w cukrzycy i osteoporozie. Program jest indywidualnie dostosowany do potrzeb klienta, nastawiony na osiągnięciu celu wyznaczonego wspólnie z fizjoterapeutą. Wykorzystywane są w nim najnowsze metody fizjoterapeutyczne, tj:

 • terapia tkanek miękkich,

 • metod neurofizjologicznych – PNF

 • pilates – stabilizacja centralna

 • kinesiotaping

 • trening wibracyjny

 • kinezyterapia – nowoczesny sprzęt do ćwiczeń stabilizacji i w odciążeniu

TERAPIA KOBIET W CIĄŻY, UROGINEKOLOGICZNA

W okresie ciąży, porodu i połogu w ciele kobiety zachodzą liczne przemiany, które mogą powodować problemy

fizjoterapia-1

zdrowotne: bóle kręgosłupa, krzyża, obrzęki limfatyczne, nietrzymanie moczu. Z tymi i wieloma innymi problemami warto jest radzić sobie z pomocą fizjoterapeuty: ćwiczeniami, masażem, kinesiotapingiem i zabiegami fizykalnymi. Trening mięśni dna miednicy jest bardzo istotny i wymaga indywidualnego podejścia. Wszystkie stosowane techniki są bezpieczne dla dziecka i ciężarnej. Terapia wymaga zgody lekarza prowadzącego w okresie ciąży.

Dno miednicy ulega znacznemu rozciągnięciu na skutek działania hormonów takich jak relaksyna i progesteron, a także pod wpływem zmian strukturalnych, takich jak zwiększenie przodopochylenia miednicy oraz przesunięcie środka ciężkości ciała do przodu. Jednocześnie rozrastająca macica wywiera coraz większy nacisk na podtrzymujące ją struktury, co z kolei powoduje ich przeciążenie. Wyrazem osłabienia mięśni dna miednicy może być wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie gazów oraz kału, a także zaburzenia statyki narządów moczowo-płciowych.
Nieprawidłowa mikcja i zaburzenia trzymania moczu to poważny problem uważany za jeden z większych problemów zdrowotnych XXI wieku. Stwarza problemy społeczne, dyskomfort psychiczny. Ważnym aspektem
Rola fizjoterapeuty w profilaktyce nietrzymania moczu jest niezmiernie ważna. Do jego zadań należy prowadzenie specjalistycznych ćwiczeń w okresie ciąży – rozciąganie i odciążanie mięśni krocza. W połogu, po 10–12 godzinach po porodzie fizjologicznym z kolei należy prowadzić specjalistyczne ćwiczenia wzmacniające przeponę moczowo-płciową. Niezmiernie istotne są one również po operacjach ginekologicznych oraz w klimakterium i seniorzy, aby zapobiec późniejszym skutkom, jakimi mogą być niewydolność przepony moczowo-płciowej i jej objawy, w tym nietrzymanie moczu. . Aby taki trening był efektywny, musi trwać pewien czas – według różnych źródeł od 6 do 12 tygodni.

KINEZIOTAPING

Plastrowanie dynamiczne, popularne w sporcie, oddziałuje na receptory skórne regulując napięcie mięśniowo-powięziowe, wspomagając stabilizacje stawów oraz drenaż limfy.

DZIAŁANIE:

 • ból pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);

 • ból kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) – plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;

 • ból reumatyczny;kinesiotaping

 • po operacjach

 • korekcja wad postawy

 • ochrona i stabilizacja stawów,

 • zmniejszenie zastojów i obrzęków limfatycznych

 • obrzęki

 • blizny

 • porażenia nerwów

 • pacjenci poudarowi

  IGŁOTERAPIA SUCHA – AKUPUNKTURA SPORTOWA

to przełomowa metoda w leczeniu bólu i przywracaniu prawidłowej ruchomości tkanek miękkich. Terapia suchego igłowania jest jedną z metod terapii manualnej. W ostatnich latach, ze względu na swoją dużą skuteczność, jest coraz częściej stosowana

 

przez wyspecjalizowanych w tej metodzie fizjoterapeutów. Terapia ta służy zniesieniu bólu i napięcia wywołanego

Acupuncture
Acupuncture

przez zespół bólu mięśniowo-powięziowego, który spowodowany jest punktami spustowym – trigger point. Są to uszkodzone, nadwrażliwe na bodźce fragmenty mięśnia, dający ból rzutowany i promieniujący, będący często przyczyną różnych schorzeń.

Po stwierdzeniu tego typu dolegliwości, do ich usunięcia stosuje się suche igłowanie. Jest to zabieg polegający na nakłuciu punktu spustowego cienką (150-300 mikrometrów średnicy), jednorazową, sterylną igłą akupunkturową. Terapia wykonywana jest z zachowaniem pełnych podstawowych warunków higienicznych. Wykonana po dokładnym badaniu, uwzględnieniu przeciwwskazań, jest metodą bezpieczną i skuteczną.

Reakcja na nakłucie aktywnego miejsca może być odczuwana dość intensywnie, szczególnie w przypadku wieloletniego schorzenia. Dochodzi wówczas do „skurczów lokalnych” czyli gwałtownej reakcji na ukłucie. Pojawić się może znany pacjentowi ból, uczucie ciepła, mrowienia oraz promieniowania bólu w odległe miejsca. W wyniku aplikacji dochodzi do silnego pobudzenia struktury, dzięki czemu uruchomione zostają procesy regeneracyjne, redukcji ulega wzmożone napięcie mięśniowe oraz odtworzone zostają prawidłowe wzorce ruchowe. Zniesienie bólu oraz napięcia, pozwala na odtworzenie prawidłowej długości i elastyczności mięśni, a co za tym idzie fizjologicznej ruchomości.