Manipulacja fizjoterapia szczecin

Manipulacja fizjoterapia Szczecin

Dzień dobry! fizjoterapeuta szczecin Medical Zen opowie wam dziś na temat manipulacji. Czym ona jest i czym się charakteryzuje:

Manipulacja to jeden z najstarszych zabiegów leczniczych potocznie zwana też „nastawianiem” kręgosłupa. Większości z nas kojarzy się z wizytą u kręgarza. Manipulacje wykonują także osteopata, chiropraktyk oraz fizjoterapeuta Szczecin ma wiele miejsc, w których takie zabiegi można wykonać

Prawidłowo wykonana technika manipulacja poprzedzona diagnozą i bezbolesna, służy poprawie zdrowia pacjenta.

manipulacja

Manipulacja to jedna z elementów terapii manualnej i często wykonana jest na kręgosłup, w celu odblokowania danych segmentów. Manipulacji towarzyszy zazwyczaj charakterystyczne „trzaśnięcie” lub „chrupnięcie”.

Manipulacje powinny byś wykonywane przy hipomobilności, ograniczeniu ruchomości, unieruchomieniu stawów, dysfunkcją somatyczną, zrostami, przemieszczeniem się fragmentu krążka międzykręgowego, łagodzeniem bólu.

Manipulacja kręgosłupa i stawów prowadzi do odruchowego rozluźnienia się mięśni, wydzielania endorfin, przeprogramowania układu nerwowego.

O manipulacji Mirosław Dębski pisze tak:

“Techniki manipulacji polegają na bardzo szybkim impulsie aplikowanym w stawie międzykręgowym, “międzytrzonowym” (tzw. dyskowym), w stawie krzyżowo-biodrowym lub w stawach kończyn. Impuls ten charakteryzuje się minimalnym zakresem ruchu i maksymalną prędkością, a aplikowany jest w tkankach w momencie wybrania luzu torebki stawowej i więzadeł. Powoduje to powstanie gwałtownego podciśnienia między przylegającymi do siebie  powierzchniami stawowymi kości (z tzw. efektem trzasku, „kliknięcia” – zjawisko kawitacji), co resetuje informacje w układzie nerwowym powodując natychmiastowe rozluźnienie tkanek, które wcześniej były odruchowo napięte. Dzięki tym technikom od razu przywraca się prawidłowy zakres ruchu, którego brakowało nawet kilka miesięcy lub lat. Ponieważ do wykonywania skutecznych manipulacji potrzebna jest dobra koordynacja ruchowa terapeuty to techniki te nauczane są dopiero w ramach szkolenia OMPT. Oczywiście aby uruchomić “zablokowany” staw można wykonać w nim techniki mobilizacji (oscylacji). Wymaga to jednak większej ilości czasu. Techniki mobilizacji nauczane są już w ramach szkolenia MT. Ponieważ techniki mobilizacji bardzo obciążają ciało terapeuty (ciężka fizyczna praca z pacjentem) to zachęcam do szkolenia OMPT – wtedy praca staje się przyjemnością. Szczególnie dlatego, że stan pacjenta poprawia się nie w ciągu kilku wizyt, ale w jednej chwili. Aby stwierdzić, czy w stawie doszło do zablokowania to należy wykonać specyficzne testy polegające na badaniu luźnej gry stawowej między kośćmi w stawie. Jeżeli tkanki miękkie przed manipulacją były napięte, to po manipulacji muszą się rozluźnić. Zatem po wykonaniu manipulacji ponownie należy wykonać to samo badanie. Czasem kliknięcie związane jest z uruchomieniem stawów powyżej lub poniżej tego segmentu, który terapeuta chciał uruchomić. Jeśli staw nie został uruchomiony to należy zmienić technikę.”

Więcej na stronie: http://debski-terapiamanualna.pl/index.php?p=1_114_MANIPULACJA-STAWU

O terapii manualnej przeczytasz też w artykułach:

Polecane metody fizjoterapii

Terapia manualna

 

 

Oznaczone , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.