Wątroba należy do żywiołu drewna, a jej aktywność odpowiada porze roku wiosna. Żywioł drewna ucieleśnia żywą tęsknotę człowieka za rozwojem osobistym. Pozytywną cechą przekazywaną przez Żywioł Drewna jest cierpliwość. Kiedy Drewno jest silne, jesteśmy empatyczni dla siebie i dla innych, nie tracąc z oczu naszej rzeczywistej sytuacji i naszych celów. Jesteśmy elastyczni i potrafimy sobie pozwolić na tolerancyjność i wielkoduszność. Gdy Drewno jest zdrowe, człowiek nawet w trudnych chwilach jest odprężony i wyluzowany. Wątroba ma na celu magazynowanie i rozdzielanie energii, dostarczanie napięcia, tzn. zapewnianie optymalnego zaopatrzenia w energię każdej części ciała i całej osobie w każdym momencie, oczyszczanie z toksyn. Gdy energia jin przeważa w organizmie, gdy skierowany ku górze ruch Drewna oraz Wątroby jest zbyt słaby. Dotknięta tą przypadłością osoba może się czuć rano bardzo zmęczona i z ciężkim trudem wstawać się z łóżka (z tym ze nie jest to wynikiem niewyspania, tylko raczej zbyt dużej dawki spokoju), ciśnienie może być za niskie, a tonus mięśniowy słaby Może się zdarzyć, że osoba taka również w ciągu dnia będzie się czuła pozbawiona energii i szybko ulegnie zmęczeniu. Osobie takiej może brakować motywacji, energii, by
zając się istotnymi dla siebie sprawami. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do stanów letargicznych, utraty zainteresowania otoczeniem oraz do depresji.
Energia wątroby – jej charakterystyczna cecha polega na łagodności i lekkości, jakich przydaje człowiekowi. Zrównoważenie Wątroby objawia się m.in. swobodą, z jaką potrafimy sobie poradzić z agresją, złością, frustracją czy zazdrością, znajduje odbicie w spokoju i równowadze w obchodzeniu się z naszym siłami, np. w ciągu dnia pracy, w harmonii pomiędzy przyjmowaniem pokarmów a wydalaniem oraz w bezbolesnej i regularnej miesiączce u kobiet. Energia Wątroby umożliwia łagodną stałość, wytrwałość we wszystkim, co robimy. Jednocześnie sama energia Wątroby w szczególny sposób jest wrażliwa na wszelkie zastoje w przepływie energii ki oraz w przepływie emocji. Paradoksalnie takie zastoje są właśnie następstwem nadaktywności Drewna, czyli nadmiernej kontroli nad własną energią. Zanim pojawią się fizjologiczne objawy zastoju energii Wątroby, stan taki musi się utrzymywać przez długi czas. Zgodnie z przynależną im typową rolą społeczną mężczyźni przetwarzają taką nagromadzoną energię Wątroby w różne przejawy aktywności, może ona jednak dać także objawy charakterystyczne dla narastającego jang Wątroby, czyli dolegliwości żołądkowe czy depresje. Kobiety natomiast, dzięki comiesięcznym krwawieniom, mają możliwość pozbycia się tą drogą gorąca Wątroby oraz całego organizmu. U nich zastój w przepływie energii ki Wątroby w mniejszym stopniu przybiera formy objawów charakterystycznych dla nadmiernie rozgrzanej energii qi, objawiając się głównie tym, co zachodnia medycyna zwykła określać mianem „zespołu napięcia przedmiesiączkowego”: czyli zaburzeniami nastroju, uczuciem napięcia czy bólami w klatce piersiowej, a niekiedy bardzo silnymi bólami w podbrzuszu. Jeśli taki stan utrzymywał się przez dłuższy czas, może zacząć się przejawiać w sferze psychicznej w formie depresji, a w sferze organicznej np. w postaci obrzęków, stwardnień i guzków sutka, podbrzusza, a nawet skóry.