FIZJOTERAPIA
Pierwszym etapem terapii manualnej jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badania pacjenta, ponieważ jest to istotne dla terapii. Obejmuje to oglądanie, palpację, a także testy mięśniowe, ocenę ruchomości i gry stawowej oraz przeanalizowanie badań dodatkowe typu rtg, rezonans magnetyczny. W zależności od tego, która tkanka jest odpowiedzialna za powstałe dolegliwości, dlatego też używa się odpowiednich dla niej technik manualnych. Istotą zabiegów terapii manualnej jest uśmierzenie bólu. Dlatego, że celem przyświecającym osobom pracującym tą metodą jest poznanie i zlikwidowanie przyczyn powstawania bólu, a tym samym przywrócenie prawidłowej funkcji stawów i normalizacja napięcia mięśniowego.
Jednym z najbardziej wykwalifikowanych systemów terapii manualnej jest osteopatia. Osteopatia – rodzaj medycyny manualnej, holistycznej mającej przywrócić zdrowie i homeostazę organizmowi. Twórcą jest Andrew Taylor Still. Osteopatia opiera się na pewnych zasadach, dlatego też warto je poznać. Pierwsza z nich mówi o tym że człowiek jest jednością, ponieważ wszystko się przenika- ciało, dusza i umysł. W praktyce zasada ta tłumaczy, dlaczego osteopata leczy na przykład wątrobę przeprowadzając terapie wisceralną, w przypadku bólu barku. Druga zasada mówi o zdolnościach samouleczenia organizmu i powrocie do homeostazy. To w dużej mierze dzięki układowi odpornościowemu organizm ma zdolności samonaprawcze, ponieważ organizm sam potrafi się wyleczyć. Osteopata pobudza i wspomaga w sposób naturalny te procesy.
Osteopatię można podzielić na pewne działy tj. terapia strukturalna, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia wisceralna. Każda z nich zawiera odpowiednie narzędzia terapeutyczne, które osteopata odpowiednio wykorzystuje do danej dysfunkcji. Podstawą jest dobra diagnoza i jeśli to możliwe znalezienie pierwotnej przyczyny problemu. Techniki jakie wykorzystuje to głównie techniki terapii manualnej tj. manipulacje, mobilizacje, praca na tkankach miękkich. Każda z nich jest odpowiednio dobrana do przypadku klinicznego, dlatego też jest to skuteczna metoda. Techniki strukturalne polegają na bezpośredniej pracy manualnej na tkankach lub narządach wewnętrznych, ponieważ aby poprawić ich zakres ruchomości, zmniejszyć napięcia lub uruchomić krążenie płynów ustrojowych – drenaż żylny i limfatyczny. Najczęściej stosuje się tu specjalne mobilizacje oraz manipulacje dające bardzo dobre efekty w zaburzeniach stawów kręgosłupa i kończyn i poprawie
IGŁOTERAPIA SUCHA – AKUPUNKTURA to przełomowa metoda w leczeniu bólu i przywracaniu prawidłowej ruchomości tkanek miękkich. Terapia suchego igłowania jest jedną z metod terapii manualnej. W ostatnich latach, ze względu na swoją dużą skuteczność, jest coraz częściej stosowana przez wyspecjalizowanych w tej metodzie fizjoterapeutów. Terapia ta służy zniesieniu bólu i napięcia wywołanego przez zespół bólu mięśniowo-powięziowego, który spowodowany jest punktami spustowym – trigger point. Są to uszkodzone, nadwrażliwe na bodźce fragmenty mięśnia, dający ból rzutowany i promieniujący, ponieważ to jest często przyczyną różnych schorzeń.
KINEZYTERAPIA –
czyli leczenie ruchem, warunkiem uzyskania zaplanowanych efektów leczenia jest właściwy dobór ćwiczeń pod względem rodzaju, częstotliwości i uwzględniający charakter intensywności, zakres zmian, ponieważ stan ogólny i miejscowy pacjenta oraz wskazania i przeciwwskazania do kinezyterapii. Głównym celem tej terapii jest:
- przywrócenie bezbolesnych ruchów kręgosłupa i kończyn,
- poprawa wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni
- kontrolowany spadek wagi ciała
- kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych
- rozciąganie mięśni i automasaż
- joga terapeutyczna i pilates na specjalnej maszynie power pilates gym
Specjalizacja :
- leczenie bólów kręgosłupa, rwy kulszowej, zamrożony bark, łokieć tenisisty i inne
- bóle somatyczne (ciała) nieznanego pochodzenia
- terapia w bólach głowy, migrenach
- fibriomialgia i zespół chronicznego zmęczenia
- po urazach: złamaniach, zwichnięciach, skręceniach
- przy wadach postawy, skoliozach, płaskostopiu, hallux
- kontuzje i schorzenia sportowe
- terapia reumatologiczna: RZS, ZZSK, łuszczycowe zapalenie stawów
- bóle napięciowe
- bóle u dzieci i młodzieży, przeciążeniowe i na tle stresu/traumy
W naszym gabinecie można skorzystać także z bogatej oferty masaży leczniczych i relaksacyjnych. Masaże powięziowe są formą terapii manualnej, która pomocna jest w przywróceniu prawidłowej ruchomości oraz niwelowania napięcia mięśniowego. Masaż starosłowiański brzucha ( terapia wisceralna) skupia się na rejonach narządów wewnętrzych, dzięki temu poprawia trawienie, łagodzi bole odcinka lędźwiowego i normalizuje prace narządów wewnętrznych. Dużą popularnością cieszy się także masaż Kobido – liftingujący masaż twarzy. Więcej przeczytasz klikając na poniższy link: