IGŁOTERAPIA SUCHA – AKUPUNKTURA

IGŁOTERAPIA SUCHA

jest to przełomowa metoda w leczeniu bólu i przywracaniu prawidłowej ruchomości tkanek miękkich. Terapia suchego igłowania jest jedną z metod terapii manualnej.

Igłoterapia - akupunktura medyczna

Terapia ta służy zniesieniu bólu i napięcia wywołanego przez zespół bólu mięśniowo-powięziowego, który spowodowany jest punktami spustowym – trigger point. Są to uszkodzone, nadwrażliwe na bodźce fragmenty mięśnia, dający ból rzutowany i promieniujący, ponieważ to jest często przyczyną różnych schorzeń. W medycynie chińskiej punkty te zwane są punktami ashi.

Akupunktura

Akupunktura ta ma na celu przywrócenie prawidłowej energetyki w ciele i poprawie przepływu Qi przez odpowiednie meridiany. Zabieg opiera się na filozofii medycyny chińkiej i używa odpowiednich map punktów biologicznych na ciele by pobudzić procesy samonaprawcze w ciele. Diagnoza odbywa się za pomocą wywiadu, w którym identyfikuje się czynnik sprawczy, czyli zaburzenie energetyczne w  5 elementach jakimi jest ogień, ziemia, metal, woda i drzewo.

KINEZJOLOGIA STOSOWANA

Do diagnozy wykorzystuje także testy kinezjologiczne. Są to testy mięśniowe za pomocą których można zbadać nadmiar lub niedobór energii w danych meridianach. Badanie takie kładzie duży nacisk na emocjonalność człowieka, bowiem to emocje mają największy wpływ na naszą energetykę, a tym samym zdrowie.

HISTORIA

Początki akupunktury na  świecie związane  są ze starożytnymi Chinami. Pierwsze odkrycia sięgają nawet do okresu 10 000 do 4 000  lat p.n.e. W wykopaliskach w Środkowej Mongolii znaleziono ostre odłamy kamienia, które mogły być prymitywnymi narzędziami akupunktury. Akupunktura ma długą i ciekawą historię. W Polsce pierwszy raz pojawiła się za sprawą misjonarza Michała Boyma w XVII w.

PUNKTY AKUPUNKTURY

Na ciele człowieka wyróżniamy 12 głównych meridianów i aż 361 punktów aktywnie biologicznych mających swoje funkcje. Terapeuta wykonujący akupunkturę zna oddziaływanie tych punktów na ciało i zachodzące w nim procesy fizjologiczne.

AURIKULOTERAPIA

Aurikuloterapia to metoda leczenia wykorzystująca refleksyjne (odruchowe) właściwości małżowiny usznej, które wynikają z bogatego i złożonego unerwienia. Metoda została odkryta przez Paula Nogiera w Lyonie we Francji w 1951 roku. Od tego czasu była przedmiotem wielu badań neurofizjologicznych.

ZASTOSOWANIE

Aurikuloterapia daje terapeucie szybki i skuteczny sposób leczenia bólu oraz problemów funkcjonalnych związanych z wieloma dolegliwościami, w tym także ortopedycznymi, jak bóle kręgosłupa lub stawów.