TERAPIA
MANUALNA
Zazwyczaj kojarzymy terapię manualną z “nastawianiem” czyli manipulacją stawów. Jednak terapia manualna to wiele technik manualnych “ręcznych” mających na celu przywrócenie prawidłowej funkcji i struktury tkanką poddanym terapii.
OSTEOPATIA
Osteopatię można podzielić na pewne działy tj. terapia strukturalna, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia wisceralna. Każda z nich zawiera odpowiednie narzędzia terapeutyczne, które osteopata odpowiednio wykorzystuje do danej dysfunkcji. Podstawą jest dobra diagnoza i jeśli to możliwe znalezienie pierwotnej przyczyny problemu.
Terapia manualna
Techniki jakie wykorzystuje to głównie techniki terapii manualnej tj. manipulacje, mobilizacje stawów, praca na tkankach miękkich (mieśniach, powięziach) technikami znanymi z masażu tkanek głębokich, ale nie tylko.
Czym różni się terapia manualna od masażu?
Terapia manualna jest celowaną terapią na dany problem pacjenta, masaż jest działaniem globalnym (całościowym). Terapia manualna wymaga odpowiedniego badania, aplikacji poszczególnych technik na dany problem funkcjonalny.
TERAPIA WISCERALNA
Terapia wisceralna to metody oparte na medycynie osteopatycznej, polegające na pracy z narządami wewnętrznymi. Podstawą tej terapii jest założenie że narządy wewnętrzne posiadają samoistny ruch, ruchomość względem innych trzewi. Ruchomość samoistną nazywamy motylnością organu. Terapeuta pracuje na organach wewnętrznych , ich powięziach i tkankach otaczających, dlatego też wykrywa manualnie ich dysfunkcje oraz wspomaga ich prawidłowe ruchy poprzez odpowiednie techniki. Ważna jest tu wiedza na temat poszczególnych organów, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla efektów terapii.
Starosłowiański masaż brzucha jest manualną terapią dysfunkcji narządów układu pokarmowego, układu moczowo płciowego, układu oddechowego i układu krążenia. Terapia ta pochodzi z medycyny ludowej. Celem masażu brzucha profilaktyka narządów wewnętrznych jamy brzusznej, poprzez rozluźnianie powięzi i mięśni gładkich narządów wewnętrznych, zwieraczy jamy brzusznej, rozluźnianie napięć pomiędzy narządami, a kręgosłupem oraz poprawa krążenia płynów ustrojowych (krew i limfa). Dzięki czemu poprawia się praca żołądka oraz dwóch gruczołów: wątroby, która wytwarza żółć i trzustki, odpowiedzialnej za wytwarzanie soku trzustkowego, a także pęcherzyka żółciowego, co poprawia jakość. Poprawia się również praca nerek, pęcherza moczowego i organów płciowych: macicy, jajników i gruczołu mlekowego – kobiety oraz prostaty – mężczyźni. Starosłowiański masaż brzucha ma dobroczynny wpływ na komunikację nerwową pomiędzy „mózgiem trzewnym”, a centralnym układem nerwowym.
Terapia jest stosowana jako forma głębokiej profilaktyki zdrowia detoksykująca organizm i zapobiega powstawaniu wielu patologii w okolicy jamy brzusznej (m. in. kamieniom w pęcherzyku żółciowym i nerkach, zapaleniu wyrostka robaczkowego, zespołowi jelita drażliwego). Stosowany podczas choroby wspomaga proces powrotu do zdrowia.
Korzyści z terapii starosłowiańskim masażem brzucha:
– lepsze trawienie
– zniesienie bólów w obrębie kręgosłupa
-poprawa funkcjonowania układu nerwowego, lepsze samopoczucie, nastrój
-oczyszczenie organizmu
Więcej na:
https://medical-zen.pl/terapia-wisceralna-pecherzyk-zolciowy-i-zwieracz-oddiego/
Osteopatia wisceralna – wątroba
TERAPIA CRANIO-SAKRALNA
Jednym z elementów terapii osteopatycznej jet terapia cranio-sakralna. Jest to metoda holistyczna oparta na wiedzy anatomicznej, fizjologicznej i obserwacjach terapeutycznych.
Osteopatią cranio-sacralną zajmował się William Sutherland w 1932 i był on prekursorem tej metody, której dziś uczą się terapeuci manualni, fizjoterapeuci, masażyści, bioenergoterapeuci. Odkrył on „ Pierwotny mechanizm oddechowy”. Jego teoria głosiła, że OUN i struktury z nim związane podlegają stałemu, rytmicznemu ruchu pulsacyjnemu, który również porusza kośćmi czaszki, dlatego też uczyniła szwy również połączeniami ruchomymi. Rytmiczne rozszerzanie się i kurczenie tego systemu przypominało cykl oddechowy. Nazwał te zjawisko pierwotnym oddechem.
Więcej na :
Terapia Czaszkowo-Krzyżowa. Szczecin
Terapia czaszkowo-krzyżowa część 2
TERAPIA MANUALNA TKANEK MIEKKICH
Polegają na wykonaniu przez terapeutę technik manualnych działających na mięśnie , powięzi i ścięgna, stąd także powodującą normalizację ich napięcia. Technikami tymi są:
praca na punktach spustowych – punktach maksymalnie bolesnych, będących przyczyną bólów promieniujących i skrócenia mięśni.
Poizometryczna relaksacja mięśniowa – technika stretchingu z wykorzystaniem napięcia izometrycznego mięśni rozciąganych
Aktywny stretching – rozciąganie przykurczonych mięśni wspomagane przez powięź
Pozycyjne rozluźnianie – polega na znalezieniu punktu maksymalnie bolesnego na mięśniu i znalezieniu bezbolesnego ułożenia dla tego mięśnia co powoduje odruchowe rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni
TERAPIA TAŚM POWIĘZIOWYCH
ANATOMY TRAINS/KMI
Anatomy Trains jest mapą podłużnych połączeń w sieci składającej się z sieci powięziowej ciała, to nowa anatomia – wykorzystana w procesie rehabilitacji przynosi niezwykłe efekty tj. poprawa postury ciała, zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów i kręgosłupa, lepsze i swobodniejsze poruszanie się
Mapy stworzone przez Tom’a Myers’a – twórce anatomy trains, pozwalają lepiej zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi częściami ciała. Ponieważ czasem ból kręgosłupa może mieć pierwotną przyczynę w ustawieniu stóp, to terapia skoncentrowana jest więc, nie na miejscu dysfunkcyjnym – lecz na znalezieniu przyczyn dolegliwości znajdujących się często daleko od bolesnego miejsc.
Dążymy do harmonii i równowagi w ciele, ponieważ celem terapii jest ułożenie ciała w takim położeniu, by żyło w zgodzie z grawitacją.
KINEZIOTAPING
Plastrowanie dynamiczne, popularne w sporcie, oddziałuje na receptory skórne regulując napięcie mięśniowo-powięziowe, wspomagając stabilizacje stawów oraz drenaż limfy.
DZIAŁANIE:
ból pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku)
dolegliwości kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) – plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;
bóle i schorzenia reumatyczne;
po operacjach
korekcja wad postawy
ochrona i stabilizacja stawów,
zmniejszenie zastojów i obrzęków limfatycznych
obrzęki
blizny
porażenia nerwów
pacjenci poudarowi