Terapia Czaszkowo-Krzyżowa. Szczecin

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa.

terapia czaszkowo krzyżowa szczecin

 

 

Jednym z elementów terapii osteopatycznej jet terapia czazkowo-krzyżowa. Jest to metoda holistyczna oparta na wiedzy anatomicznej, fizjologicznej i obserwacjach terapeutycznych. Jej podstawą jest wywołanie procesu samouzdrawiania. Płyn mózgowo-rdzeniowy krążący w ciele wpływa na inne układy:

-nerwowy

-mięśniowo-kostny

-krążenia

-limfatyczny

-endokrynny

-oddechowy

Jakie dysfunkcje są związane z zaburzeniami w układzie cranio-sakralnym?

Zaburzenia w układzie czaszkowo-krzyżowym mogą nieść ze sobą dysfunkcje tych układów objawiające się dolegliwościami tj.:

psychozy, autyzm, kłopoty z koncentracją, zaburzenia osobowości, ADHD, stres, bóle głowy, zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, zapalenia zatok, nawracające zapalenia uszu u dzieci, napięcia, bóle i zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego, wady wymowy, zgrzytanie zębami, bóle kręgosłupa i pleców, zapalenia korzonków, bolesne napięcia barków.

bole-glowy

Historia terapii czaszkowo-krzyżowej

Osteopatią cranio-sacralną zajmował się William Sutherland w 1932 i był on prekursorem tej metody, której dziś uczą się terapeuci manualni, fizjoterapeuci, masażyści, bioenergoterapeuci. Odkrył on „ Pierwotny mechanizm oddechowy”.  Jego teoria głosiła, że OUN i struktury z nim związane podlegają stałemu, rytmicznemu ruchu pulsacyjnemu, który również porusza kośćmi czaszki, czyniąc szwy również połączeniami ruchomymi. Rytmiczne rozszerzanie się i kurczenie tego systemu przypominało cykl oddechowy. Nazwał te zjawisko pierwotnym oddechem.

CSF_diagram

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest metodą usunięcia ograniczeń i przywrócenia harmonii w pracy tego  oto systemu dzięki temu uruchamiane są mechanizmy samonaprawcze.

Dysfunkcje systemu czaszkowo-krzyżowego mogą wynikać z :

-urazu poporodowego kiedy zostanie zatrzymany oddech dziecka, a układ czaszkowo-krzyżowy nie podejmie fizjologicznej funkcji. Objawiać się to może kolkami.

-urazy fizyczne we wczesnym dzieciństwie związane z zatrzymaniem oddechu

-urazy psychiczne we wczesnym dzieciństwie

Jak wygląda terapia czaszkowo-krzyżowa?

Dalszym propagatorem terapeutami zgłębiającymi metodę czaszkowo-krzyżową był John Upledger. Ustanowił on 10 kroków, które zawierają w sobie techniki poprawiające rytm czaszkowo-krzyżowy, wpływając dzięki temu na samouzdrawianie organizmu i jego równowagę energetyczną. Prace na systemie craniosacralnym uzupełnił technikami osteopatycznymi, które polegały na rozluźnianiu przepony miednicy, przepony oddechowej, kości gnykowej.

 

Terapia jest szczególnie polecana osobą, które są przeciążone pracą umysłową, z nerwicą i stresującym trybem życia. Prowadzi ona bowiem do zdjęcia blokad, zniwelowania długotrwałych, negatywnych emocji.

 

Czytaj dalej na temat terapii:

Terapia czaszkowo-krzyżowa część

Obejrzyj film :

Oznaczone , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.