Terapia Czaszkowo-Krzyżowa.
Jednym z elementów terapii osteopatycznej jet terapia czazkowo-krzyżowa. Jest to metoda holistyczna oparta na wiedzy anatomicznej, fizjologicznej i obserwacjach terapeutycznych. Jej podstawą jest wywołanie procesu samouzdrawiania. Płyn mózgowo-rdzeniowy krążący w ciele wpływa na inne układy:
-nerwowy
-mięśniowo-kostny
-krążenia
-limfatyczny
-endokrynny
-oddechowy
Jakie dysfunkcje są związane z zaburzeniami w układzie cranio-sakralnym?
Zaburzenia w układzie czaszkowo-krzyżowym mogą nieść ze sobą dysfunkcje tych układów objawiające się dolegliwościami tj.:
psychozy, autyzm, kłopoty z koncentracją, zaburzenia osobowości, ADHD, stres, bóle głowy, zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, zapalenia zatok, nawracające zapalenia uszu u dzieci, napięcia, bóle i zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego, wady wymowy, zgrzytanie zębami, bóle kręgosłupa i pleców, zapalenia korzonków, bolesne napięcia barków.
Historia terapii czaszkowo-krzyżowej
Osteopatią cranio-sacralną zajmował się William Sutherland w 1932 i był on prekursorem tej metody, której dziś uczą się terapeuci manualni, fizjoterapeuci, masażyści, bioenergoterapeuci. Odkrył on „ Pierwotny mechanizm oddechowy”. Jego teoria głosiła, że OUN i struktury z nim związane podlegają stałemu, rytmicznemu ruchu pulsacyjnemu, który również porusza kośćmi czaszki, czyniąc szwy również połączeniami ruchomymi. Rytmiczne rozszerzanie się i kurczenie tego systemu przypominało cykl oddechowy. Nazwał te zjawisko pierwotnym oddechem.
Terapia czaszkowo-krzyżowa jest metodą usunięcia ograniczeń i przywrócenia harmonii w pracy tego oto systemu dzięki temu uruchamiane są mechanizmy samonaprawcze.
Dysfunkcje systemu czaszkowo-krzyżowego mogą wynikać z :
-urazu poporodowego kiedy zostanie zatrzymany oddech dziecka, a układ czaszkowo-krzyżowy nie podejmie fizjologicznej funkcji. Objawiać się to może kolkami.
-urazy fizyczne we wczesnym dzieciństwie związane z zatrzymaniem oddechu
-urazy psychiczne we wczesnym dzieciństwie
Jak wygląda terapia czaszkowo-krzyżowa?
Dalszym propagatorem terapeutami zgłębiającymi metodę czaszkowo-krzyżową był John Upledger. Ustanowił on 10 kroków, które zawierają w sobie techniki poprawiające rytm czaszkowo-krzyżowy, wpływając dzięki temu na samouzdrawianie organizmu i jego równowagę energetyczną. Prace na systemie craniosacralnym uzupełnił technikami osteopatycznymi, które polegały na rozluźnianiu przepony miednicy, przepony oddechowej, kości gnykowej.
Terapia jest szczególnie polecana osobą, które są przeciążone pracą umysłową, z nerwicą i stresującym trybem życia. Prowadzi ona bowiem do zdjęcia blokad, zniwelowania długotrwałych, negatywnych emocji.
Czytaj dalej na temat terapii:
Terapia czaszkowo-krzyżowa część
Obejrzyj film :