Polecane metody – fizjoterapia szczecin

Polecane metody – fizjoterapia szczecin

 

Fizjoterapia jest rozległą dziedziną, w której stosuje się naturalne metody wspomagania zdrowia lub powrotu do zdrowia po chorobie/kontuzji. Z gąszczu metod, które stosują fizjoterapeuci my wybraliśmy naszym zdaniem najskuteczniejsze i najbardziej efektywne. Warto się z nimi zapoznać i w przypadku problemów zdrowotnych zaaplikować

TERAPIA MANUALNA

– inaczej medycyna manualna jest jednym z działów medycyny,  który zajmuje się badaniem i leczeniem czynnościowych dysfunkcji  w układzie lokomotorycznym i nie tylko. W dosłownym przekazie terapiBeautiful white girl having thai massage. Beauty spa.a manualna oznacza leczenie za pomocą rąk (łac. manus- ręka). Specjalistyczna definicja terapii manualnej to „wyspecjalizowany obszar fizjoterapii poświęcony postępowaniu w chorobach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, oparty na wnioskowaniu klinicznym i stosowaniu wysoce swoistych metod leczenia, w tym technik manualnych i ćwiczeń leczniczych”,. Terapia manualna przywraca funkcjonalność pacjenta- prawidłowe wykonywanie czynności ruchowych, postawnych i oddechowych.

Pierwszym etapem terapii manualnej jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badania pacjenta, obejmującego oglądanie, palpację, a także testy mięśniowe, ocenę ruchomości i gry stawowej oraz przeanalizowanie  badań dodatkowe typu rtg, rezonans magnetyczny. W zależności od tego, która tkanka jest odpowiedzialna za powstałe dolegliwości, używa się odpowiednich dla niej technik manualnych. Istotą zabiegów terapii manualnej jest uśmierzenie bólu. Dlatego celem przyświecającym osobom pracującym tą metodą jest poznanie i zlikwidowanie przyczyn powstawania bólu, a tym samym przywrócenie prawidłowej funkcji stawów i normalizacja napięcia mięśniowego.

OSTEOPATIA

Jednym z najbardziej wykwalifikowanych systemów terapii manualnej jest osteopatia. Os

 

Osteopatia – rodzaj medycyny manualnej, holistycznej mającej przywrócić zdrowie i homeostazę organizmowi. Twórcą jest Andrew Taylor Still.  Osteopatia opiera się na pewnych zasadach. Pierwsza z nich mówi o tym że człowiek jest jednością, wszystko się przenika- ciało, dusza i umysł. W praktyce zasada ta tłumaczy, dlaczego osteopata leczy na przykład wątrobę przeprowadzając terapie wisceralną, w przypadku bólu barku.

Druga zasada mówi o zdolnościach samouleczenia organizmu i powrocie do homeostazy. To w dużej mierze dzięki układowi odpornościowemu organizm ma zdolności samonaprawcze. Osteopata pobudza i wspomaga w sposób naturalny te procesy.

Kolejnym istotnym fundamentem filozofii osteopatycznej jest założenie, że struktura i funkcja wzajemnie na siebie oddziałują. Strukturą są kości, mięśnie, narządy, powięzi i płyny ustrojowe. Funkcja to aktywność człowieka oraz procesy zachodzące w jego organizmie. Dysfunkcja w obrębie struktury będzie ograniczać funkcje, i odwrotnie. Oddziaływanie terapeutyczne na struktury organizmu mają na celu nieść poprawę funkcji życiowych.

Osteopatię można podzielić na pewne działy tj. terapia strukturalna, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia wisceralna. Każda z

Close up of chiropractor doing healing osteopathic treatment on woman.Hands on head.

nich zawiera odpowiednie narzędzia terapeutyczne, które osteopata odpowiednio wykorzystuje do danej dysfunkcji. Podstawą jest dobra diagnoza i jeśli to możliwe znalezienie pierwotnej przyczyny problemu.

Techniki jakie wykorzystuje to głównie techniki terapii manualnej tj. manipulacje, mobilizacje, praca na tkankach miękkich. Każda z nich jest odpowiednio dobrana do  przypadku klinicznego. Techniki strukturalne polegają na bezpośredniej pracy manualnej na tkankach lub narządach wewnętrznych, aby poprawić ich zakres ruchomości, zmniejszyć napięcia lub uruchomić krążenie płynów ustrojowych –  drenaż żylny i limfatyczny. Najczęściej stosuje się tu specjalne mobilizacje oraz manipulacje dające bardzo dobre efekty w zaburzeniach stawów kręgosłupa i kończyn i poprawie elastyczność mięśni i narządów wewnętrznych.

IGŁOTERAPIA SUCHA – AKUPUNKTURA SPORTOWA

to przełomowa metoda w leczeniu bólu i przywracaniu prawidłowej ruchomości tkanek miękkich. Terapia suchego igłowania jest jedną z metod terapii manualnej. W ostatnich latach, ze względu na swoją dużą skuteczność, jest coraz częściej stosowana przez wyspecjalizowanych w tej metodzie fizjoterapeutów. Terapia ta służy zniesieniu bólu i napięcia wywołanego przez zespół bólu mięśniowo-powięziowego, który spowodowany jest punktami spustowym – trigger point. Są to uszkodzone, nadwrażliwe na bodźce fragmenty mięśnia, dający ból rzutowany i promieniujący, będący często przyczyną różnych schorzeń.

 

Po stwierdzeniu tego typu dolegliwości, do ich usunięcia stosuje się suche igłowanie. Jest to zabieg polegający na nakłuciu

Acupuncture

punktu spustowego cienką (150-300 mikrometrów średnicy), jednorazową, sterylną igłą akupunkturową. Terapia wykonywana jest z zachowaniem pełnych podstawowych warunków higienicznych. Wykonana po dokładnym badaniu, uwzględnieniu przeciwwskazań, jest metodą bezpieczną i skuteczną.

 

Reakcja na nakłucie aktywnego miejsca może być odczuwana dość intensywnie, szczególnie w przypadku wieloletniego schorzenia. Dochodzi wówczas do „skurczów lokalnych” czyli gwałtownej reakcji na ukłucie. Pojawić się może znany pacjentowi ból, uczucie ciepła, mrowienia oraz promieniowania bólu w odległe miejsca. W wyniku aplikacji dochodzi do silnego pobudzenia struktury, dzięki czemu uruchomione zostają procesy regeneracyjne, redukcji ulega wzmożone napięcie mięśniowe oraz odtworzone zostają prawidłowe wzorce ruchowe. Zniesienie bólu oraz napięcia, pozwala na odtworzenie prawidłowej długości i elastyczności mięśni, a co za tym idzie fizjologicznej ruchomości.

KINEZYTERAPIA

– czyli leczenie ruchem, warunkiem uzyskania zaplanowanych efektów leczenia jest właściwy dobór ćwiczeń pod względem rodzaju, częstotliwości i intensywności, uwzględniający charakter i zakres zmian, stan ogólny i miejscowy pacjenta oraz wskazania i przeciwwskazania do kinezyterapii. Głównym celem tej terapii jest:

  • przywrócenie bezbolesnych ruchów kręgosłupa i kończyn,
  • poprawa wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni
  • kontrolowany spadek wagi ciała
  • kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych

Kinezyterapia stosowana jest w schorzeniach takich jak na przykład:Physical therapist assisting young woman with yoga ball in the gym at hospital

 

  • zespołach bólowych kręgosłupa i stawów
  • ograniczeniu ruchomości kręgosłupa i stawów
  • dyskopatiach i zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów
  • zanikach mięśniowych
  • niedowładach kończyn na tle zmian zwyrodnieniowych, pourazowych lub neurologicznych
  • wadach postawy
  • otyłości
  • przewlekłych schorzeniach kardiologicznych i układu oddechowegoPilates reformer workout exercises woman brunette at gym indoor

Metody specjalne kinezyterapii to :

  • Pilates
  • Metoda McKenzie
  • NDT – Bobath
  • Metoda Vojty
  • PNF – Prioproceptive Neuromuscular Facilitation (M. Knott Concept)

 

Dziękuje za uwagę! Zapraszam do gabinetu fizjoterapii na konsultacje i dobranie dobrej formy terapii:

Medical Zen Jasińska Paulina

ul. Wojciechowskiego 2a Szczecin

Oznaczone , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.