Jaki masaż leczniczy wybrać? Fizjoterapia Szczecin Medical Zen

  Jaki masaż leczniczy wybrać? Fizjoterapia Szczecin Medical Zen

Często gdy nas coś boli, mamy przemęczone mięśnie, bóle kręgosłupa, spięty kark i szyję odruchowo myślimy o masażu. Szukając odpowiedniej i fachowej pomocy gubimy się w gąszczu ofert gabinetów masaży i fizjoterapii, nie wiedząc co powinniśmy dla siebie wybrać. Czym jest masaż leczniczy? Jaki masaż wybrać z oferty dla siebie i kto powinien wykonywać tą usługę?

Masaż leczniczy należy do metod fizjoterapii, ponieważ ma on właściwości terapeutyczne. Stosuje się go  w celu leczenia chorób i ich zapobiegania, oraz zmniejszenia nasilenia objawów chorobowych. Najczęstszymi wskazaniami do masażu leczniczego są:

masaż leczniczy szczecin

– choroby i dysfunkcje narządu ruchu

– zmiany przeciążeniowe mięśni, stawów, krążków międzykręgowych

– przykurcze i zaniki mięśniowe z niedoczynności

– zapalenia mięśni, stawów, mięśni, ścięgien, pochewek ścięgnistych

– zerwanie włókien mięśniowych

– zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznych

– zespoły bólowe w przebiegu chorób zapalnych i zwyrodnieniowych narządu ruchu

Wybór właściwego rodzaju masażu jest uzależniony od wielu czynników, tj. wiek, płeć, masa ciała, rodzaj dolegliwości, cele zdrowotne jakie stawia terapeuta. Do najczęściej stosowanych współcześnie rodzajów masażu leczniczego należy: leczniczy masaż klasyczny, masaż powięziowy (głęboki), terapie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, drenaż limfatyczny,  masaż segmentarny, słowiański masaż brzucha.

Klasyczna forma masażu leczniczego

opiera się na zasadach masażu szwedzkiego czyli ruchy wykonywane są w kierunku dosercowym. Używanymi technikami w tym masażu są: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski, oklepywanie, wibracje, roztrząsanie i wałkowanie. W zależności od celów terapeutycznych można odpowiednio dawkować siłę i tempo wykonywania zabiegu oraz dobór technik. Masaż można stosować zarówno pobudzająco, jak i także rozluźniająco. Zazwyczaj stosowany w bólach pleców i spięciach mięśni karku i szyi.

Masaż powięziowy (głeboki, łącznotkankowy)

masaże szczecin

–masaż ten ma oddziaływać na powięź- czyli tkankę łączną, spójną, trójwymiarową siatkę, która łączy wszystkie struktury  naszego ciała. Tkanka ta mimo dużej wytrzymałości i silnej konstrukcji, wykazuje także dużą płynność, dzięki temu można oddziaływać na jej ruch i ślizg względem innych struktur oraz względem siebie samej. Przez powięź przepływa limfa, przechodzą naczynia krwionośne, więc jej stan napięcia i nawodnienia będzie oddziaływać całościowo na organizm. Włókna kolagenowe powięzi ukierunkowują się pod wpływem nacisku i obciążeń, a ich”prostowanie” odpowiednimi technikami  masażu i terapii powoduje poprawę ruchomości w stawach, odżywienie tkanek i ich rozluźnienie. Masaż odblokowuje dysfunkcje w tkance mięśniowo-powięziowej, przywracając jej odpowiedni stan poprzedzający uraz lub inne przeciążenia.

Terapie powięziową stosuje się w wielu schorzeniach tj: bóle kręgosłupa, zaburzenia postawy ciała, zespołów bólowych: łokieć golfisty, tenisisty, rwa barkowa, rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka, bark zamrożony itp. Pomaga przy migrenach i bólach głowy. Przynosi ulgę przy drętwieniu rak i obrzękach kończyn, przy stanach pourazowych, w zaparciach i innych dolegliwościach. Masaż ten jest bardzo skuteczny i często wykonywany w naszym gabinecie.

Terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych

terapia punktow spustowych

to terapia manualna stosująca techniki, które mają uwolnić wrażliwe na ból miejsca, zwane punktami spustowymi. Punkty te charakteryzują się wzmożonym napięciem, bolesnością oraz promieniowaniem bólu podczas ucisku. Bardzo dobry po przebytych kontuzjach, w stanach przeciążeniowych oraz dla sportowców.

Drenaż limfatyczny

ma na celu usprawnienie krążenia limfy, przeciwdziałając jej zastojom. Zmniejsza obrzęki limfatyczne, zastoinowe oraz zapalne. Masaż ten charakteryzuje się powolnymi ruchami kolistymi oraz brakiem rozgrzania tkanek podczas tego masażu. Ważna jest znajomość lokalizacji węzłów chłonnych przez terapeutę oraz wiedza z zakresu limfologii. Wykorzystywany w zdejmowaniu obrzęków po urazach, operacjach oraz mastektomii.

Masaż segmentarny

– znajduje zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Wykorzystuje on zasadę, która mówi, że określone okolice ciała ( skóra,  mięśnie, tkanka  łączna, naczynia i kości) są ze sobą połączone nerwowo, wewnątrzwydzielniczo i humoralnie z odpowiednimi narządami wewnętrznymi  i mogą na siebie wzajemnie oddziaływać. Masaż wykonywany jest bez środków poślizgowych, ruchem „świdrującym” w kierunku od nerwów obwodowych do ośrodkowego układu nerwowego.

Starosłowiański masaż brzucha/terapia wisceralna

Starosłowiański masaż brzucha jest manualną terapią dysfunkcji narządów układu pokarmowego, układu moczowo płciowego, układu oddechowego i układu krążenia.Terapia ta pochodzi z medycyny ludowej. Celem masażu brzucha profilaktyka narządów wewnętrznych jamy brzusznej, poprzez rozluźnianie powięzi i mięśni gładkich narządów wewnętrznych, zwieraczy jamy brzusznej, rozluźnianie napięć pomiędzy narządami, a kręgosłupem oraz poprawa krążenia płynów ustrojowych (krew i limfa). Dzięki czemu  poprawia się praca żołądka oraz dwóch gruczołów: wątroby, która wytwarza żółć i trzustki, odpowiedzialnej za wytwarzanie soku trzustkowego, a także pęcherzyka żółciowego, co  poprawia jakość. Poprawia się również praca nerek, pęcherza moczowego i organów płciowych: macicy, jajników i gruczołu mlekowego – kobiety oraz prostaty – mężczyźni. Starosłowiański masaż brzucha ma dobroczynny wpływ na komunikację nerwową pomiędzy „mózgiem trzewnym”, a centralnym układem nerwowym.

Terapia jest stosowana jako forma głębokiej profilaktyki zdrowia detoksykująca organizm i zapobiega powstawaniu wielu patologii w okolicy jamy brzusznej (m. in. kamieniom w pęcherzyku żółciowym i nerkach, zapaleniu wyrostka robaczkowego, zespołowi jelita drażliwego). Stosowany podczas choroby wspomaga proces powrotu do zdrowia.

starosłowiański masaż brzucha

Korzyści z terapii starosłowiańskim masażem brzucha:

– lepsze trawienie

– zniesienie bólów w obrębie kręgosłupa

-poprawa funkcjonowania układu nerwowego, lepsze samopoczucie, nastrój

-oczyszczenie organizmu

-poprawa stanu skóry, zapobieganie i leczenie stanów tj. łuszczyca, trądzik atopowe zapalenie skóry, przebarwienia, wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne

Przeciwwskazania do stosowania:

-wszelkiego rodzaju choroby nowotworowe;

– ostra choroba narządów jamy brzusznej, wymagająca natychmiastowej pomocy medycznej;

– krwotoki wewnętrzne i świeże rany w obrębie jamy brzusznej;

– choroba zakrzepowa naczyń krwionośnych;

– wczesna ciąża oraz ciąża zagrożona;

– choroby weneryczne, syfilis;

– ostra gruźlica;

– choroby infekcyjne z wysoką temperaturą ciała;

– gangrena;

– choroby tkanki łącznej;

– choroby psychiczne;

– uzależnienie od narkotyków;

masaż leczniczy szczecin

W doborze masażu leczniczego powinien pomóc nam wykwalifikowany specjalista. Odpowiednią osobą jest magister fizjoterapii. Warto sprawdzić jaką szkołę ukończył oraz jakie szkolenia przebył. Krajowa Izba fizjoterapeutów posiada odpowiednią bazę w której można sprawdzić czy dana osoba ma prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Warto to sprawdzić zanim wybierzemy dla siebie terapeutę –masażystę, ponieważ masaż leczniczy jest zabiegiem terapeutycznym, który powinien być wykonany rzetelnie przez osobę z odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami.

Masaże lecznicze szczecin

 

 

 

Oznaczone , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.